Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
16 postów 183 komentarze

Krótkie uwagi do rzeczywistości

jacek0003 - Jacek Teodorczyk. Walka człowieka przeciwko władzy, jest walką pamięci przeciw zapomnieniu. (Milan Kundera)

Już tydzień po wyborach i co dalej ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Popatrzmy, co nam zafundowała metoda Victora D'Hondta.

No to mamy krajobraz po bitwie wyborczej.
Liczba uprawnionych do głosowania 30 629 150 osób,
frekwencja wyborcza 50,92 % co dało :

PiS 37,58 % oddanych głosów
PO 24,09 %
Kukiz '15 8,81 %
Nowoczesna 7,60 %
PSL - 5,13 %
RAZEM : 83,21 %
Komitety wyborcze które nie weszły do Sejmu razem :16,79 %

Rzeczywiste poparcie komitetów wyborczych wśród 100% uprawnionych do głosowania :
PiS 19,16 %
PO 12,27%
Kukiz '15 4,49%
Nowoczesna 3,86 %
PSL - 2,64 %
Komitety które nie weszły do Sejmu razem : 8,55%

Ilość mandatów przyznanych w Sejmie w stosunku do 460 miejsc (100%)

PiS 235 mandatów - 51,09 % miejsc w Sejmie
PO 138 mandatów - 30,00 %
Kukiz '15 42 mandatów - 9,13 %
Nowoczesna 28 mandatów - 6,09 %
PSL - 16 mandatów - 3,48 %
Plus jeden mandat mniejszości niemieckiej.

Tak oto pięcioprocentowy próg wyborczy dla partii, ośmioprocentowy próg dla koalicji,oraz metoda Victora D'Hondta przeliczania oddanych głosów na mandaty, zamieniła PiS-owi 19,16% poparcia społecznego na 51,09% miejsc w Sejmie. Oklaski dla premiera Benjamina !

Jeszcze ciekawiej prezentowałby się „antysystemowy” Sejm wybrany według ordynacji większościowej, która obowiązuje przecież przy wyborach do Senatu.

Mandaty uzyskane w Senacie                      W Sejmie  z JOW-ami byłoby to:                                        

PiS 61 mandatów (%)                                                 280 mandatów (61%)
PO 34 mandatów (%)                                                 156 mandatów (34%)
PSL 1 mandat (%)                                                         5 mandatów (1%)
Kandydaci niezależni 4 mandaty (%)                            18 mandatów (4%)

Jak się zobaczy jak wyglądałby taki „antysystemowy” Sejm wybrany w
okręgach jednomandatowych to aż się buzia śmieje, ale niestety tylko pisowcom.

Co nas teraz czeka w tych sejmowych rozgrywkach? Moim zdaniem masowe przechodzenie posłów do klubu PiS, bo przecież dalsze pozostawanie na zewnątrz obozu nowej władzy nie daje żadnych osobistych korzyści a wiąże się jedynie z ryzykiem pozbawienia immunitetu i nocnej wizyty stróżów prawa, a potem to już tylko areszt wydobywczy aż do skutku. Wszyscy natychmiast do PiS-u albo szykować szczoteczki do zębów ! Da to PiS-owi upragnioną większość konstytucyjną. Po co PiS-owi większość konstytucyjna? Po to żeby wprowadzić w Polsce, zgodnie z zapowiedziami, system prezydencki i jeszcze bardziej zmarginalizować znaczenie wyborów parlamentarnych i parlamentu w ogóle, a Art.4.1.Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej : „Władza zwierzchnia w Rzeczpospolitej Polskiej należy do Narodu ” stanie się jeszcze większą fikcją niż dzisiaj. Pozdrawiam. 

KOMENTARZE

 • glosowało
  w/g danych reżimu -15 milionów 276 tysięcy
 • Autor
  Mozliwosci jest duzo.
  Mnie niepokoi mysl ze moze powstac odlam z PISu(ok. 20 parlamentarzystow) aby nie bylo wiekszosci i przyspieszyc wybory za 2 lata.
 • @mac 12:02:42
  Z PiS-u nie odchodzi nikt wcześniej niż jak go prezes wyrzuci, ale wtedy też wraca jako pokorny i nawrócony grzesznik lub też jako pokorny i nawrócony koalicjant. Pozdrawiam.
 • @Autor
  Czy zna Pan zasady według jakich została wykonana ta wyliczanka?
  Jestem osobiście przeciwnikiem JOW-ów, bo nigdzie nie jest inaczej - 2 dominujące opcje polityczne rządzące danym krajem niemal w sposób spadkowy, z dzida, pradziada.
  niemniej według mojej wiedzy i oceny, nie ma absolutnie żadnych danych dostępnych które dały by możliwość przeszacowania wyników wyborów w wersji Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.
  Wyniki komisji Obwodowych nie zawierają żadnych danych mogących posłużyć do takich wyliczanek. Dane zbierane są pod kontem wymogów obecnych zasad wyborczych.
  Więc stąd moje pytanie kto i na podstawie jakich danych to przeszacował.
  Zasady wybierania większościowego według zasad JOW, miały by kompletnie inny rozkład niż według gromadzonych i wyliczanych głosów w obecnej ordynacji. W sumie wygrać powinna osoba która zgromadziła największą liczbę punktów, ale nijak się to ma do zasad obecnych, gdzie w sumie wybiera się przedstawiciela z ugrupowania które sumarycznie zdobywa największą ilość głosów. Chyba że coś pokręciłem..
  Osobiście jestem za Demokracją Aktywną i systemem proporcjonalnym, bo tylko taki daje możliwość wybrania przedstawicieli narodu o najbardziej reprezentatywnych postawach i programach. Opis zamieściłem na swoim blogu..
 • @Roman Klimczyk 19:29:48
  Witam i nie wiem co w tym tekście jest niejasnego? To proste przeniesienie procentowych proporcji jakie poszczególne komitety wyborcze uzyskały w Senacie w którym jest 100 miejsc rozdzielanych według ordynacji większościowej na Sejm gdzie jest 460 miejsc, ale jedno z nich zarezerwowane dla mniejszości niemieckiej.
 • @jacek0003 20:05:50
  Więc to takie proste nie jest. I nie można tego tak prosto przenieść. Zupełnie inaczej oblicza się wyniki. W wyborach większościowych (JOW) przeszła by osoba która uzyskała największą ilość głosów.
  W obecnym systemie jest to inaczej liczone i mimo teoretycznie podobnych zasad, mogło by się okazać że rozkład wyników jest inny, co najmniej personalnie.
  A opieranie powyższych wyliczeń na wynikach opracowanych według obecnej ordynacji może się już całkowicie rozmijać z prawdą.
  Po prostu baza danych jest całkiem inna.
  Chociaż nie sądzę aby to zmieniło radykalnie wynik, bo wszędzie na świecie efekt jest taki sam - dwie dominujące i kontrowersyjne opcje polityczne dzielące społeczeństwo na dwa wrogie obozy.
 • @Roman Klimczyk 07:10:01
  Przecież to jest tylko prosta symulacja," w innych warunkach wszystko wyglądałoby inaczej", ale przy wprowadzeniu JOW do Sejmu wyniki byłyby podobne do tych: absolutna supremacja zwycięskiej partii i jakiś nieistotny ogonek z pozostałych komitetów. "W innych warunkach wszystko wyglądałoby inaczej", owszem komitety wyborcze PiS i PO może by dostały jeszcze więcej mandatów w Sejmie a PSL oraz niezależni kandydaci nie weszliby do Sejmu.
 • @Roman Klimczyk 07:10:01
  NIE ZGADZAM SIĘ - "wszędzie na świecie efekt jest taki sam - dwie dominujące i kontrowersyjne opcje polityczne dzielące społeczeństwo na dwa wrogie obozy" - tak nie jest wszędzie na świecie, tak jest tylko tam gdzie jest "demokracja" czyli rządy żydowskiej mniejszości wspierane przez żydowskie banki zadłużające większość społeczeństwa na potrzeby rządzącej mniejszości. W większości świata tak nie jest !!! BRICS to już 42% siły gospodarczej świata ... i zaczynają robić porządek w tym przez żydów ku własnej wygodzie stworzonym świecie !
 • @Drab61 09:05:31
  Rozmawiamy o systemie wyborczym i wpływie na reprezentacyjność społeczeństwa. Jaki to ma związek z BRICS? Jeśli się nie zgadzasz, wskaż kraje w których istnieje system JOW i większościowy system wyborczy, w którym nie ma dwu partyjnych rządów, zmieniających się w najlepszym przypadku miejscami co wybory.
  Gdyby tak było, to już dawno nikt nie wspominałby o jakimś NWO..
  Przykład z naszej działki - Senat i jego obecny, a właściwie poprzedni układ - tylko jeden czy dwóch senatorów spoza POPiSu. Czyli JOW-y dały dwóm partiom 98%. Po tych wyborach udało się osiągnąć wynik 95%. Po prostu rewelacja.
  Na co liczą nieszczęśni obywatele społeczeństwa, usiłując wmówić że system JOW jest lepszy i uwolni nas od "idiotyzmów" polityków?
  Szkoda że rozumu nie można sobie dokupić. Trzeba go wypracować.
 • 5***** za temat
  Dobrze, że jeszcze tłumaczy Roman Klimczyk, że to nie takie proste jak się wszystkim wydaje.

  Ktoś, publicznie ujawni sposób obliczania sumy 100 senatorów????

  O sumie posłów nie wspominam, bo usłyszę, że tyle jest okręgów wymyślonych przez pierwszego decydenta, który się obudził:))

  Moim zdaniem te fałszywe sumy parlamentarzystów, (jakaś mniejszość, jakaś większość) nijak się ma z domeną równowagi DEMOKRACJI.

  Panuje dyktatura, którą drab61 nazywa demokracją.

  W takich złych warunkach technicznej dyktatury, piękne Panowie wprowadzacie Polaków w maliny.

  Dziwna dyskusja, że to wybory demokratyczne:))
  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,1,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej Warszawa Wrocław

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30